12 червня 2023 року було підписано закон №9278 «Про День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Отже, 8 травня - дата, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує всіх, хто боровся з нацизмом, увічнює пам'ять про загиблих воїнів та жертв Другої світової війни.
Символом памʼяті про Другу світову війну з 2014 року в Україні, як і в Європі, є мак памʼяті.
8 травня – точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу війни, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними. Пам’ять про війну має вести не до культу перемоги, а розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з агресією й несправедливістю.
Друга світова охопила значну частину планети. Участь у ній взяла 61 держава. Воєнні дії велися на території близько 40 країн – у Європі, північній Африці, Азії, Тихоокеанському регіоні. За різними оцінками, в тій війні загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Втрати українців у Другій світовій – близько 8 мільйонів осіб (із них п’ять мільйонів – цивільних та три мільйони військових).
Українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Загалом на українській землі зосереджувалася половина всіх радянських сил та від 56 до 76% дивізій вермахту, причому 60,6% сухопутних сил Німеччини було розгромлено саме в Україні.
Українці протистояли нацизму у Другій світовій війні і протистоять рашизму сьогодні - Україна послідовно бореться з тоталітаризмом у всіх його проявах;
Сьогодні на фашистську державу перетворилася росія. На догоду власним імперським амбіціям офіційна москва створила ідеологію, відому в Україні як «рашизм», глибинна сутність якого має людиноненависницький, терористичний характер, антизахідну спрямованість і є, по суті, оновленою версією нацизму. Сучасна росія діє тими ж методами, що й Третій Рейх, вчиняючи численні злочини проти людяності, воєнні злочини рф у Маріуполі, Бучі, Ізюмі, інших населених пунктах інші нелюдські дії окупантів підтверджують це; кремль задумав не просто окупацію України, а геноцид українського народу. За цілою низкою ознак спостерігається доволі виразна історична паралель між нацизмом і сучасною росією.
День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. сьогодні українці проливають кров за вільну і демократичну Європу: перемога України - запорука стабільності у всьому світі.
Друга світова стала можливою через змову антигуманних режимів – нацистського і комуністичного, а також через лицемірну “політику умиротворення” щодо Гітлера провідних країн світу. Тому важливо пам’ятати, що слабкість, страх і нерішучість міжнародної спільноти заохочували агресорів до все більшого розмаху злочинів.
Сьогодні світове співтовариство має змогу спертися на той гіркий досвід та історичні уроки для прийняття адекватних безпекових рішень, зокрема щодо російської агресії проти України.
Пропонуємо переглянути Інформаційні матеріали до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом 8 травня , що надані Українським інститутом національної пам’яті
І, окремо, звертаємо увагу на відеоряд Відеопроєкт «Війна і міф», який відтворює об’єктивну, науково вивірену інформацію про Другу світову війну й сприяє відновленню та збереженню національної пам’яті Українського народу, популяризує історію України та спростовує радянські й російські міфи, пов’язані з подіями вказаного історичного періоду.
Немає коментарів:
Дописати коментар